Wykorzystywanie oleju napędowego w rolnictwie jest powszechną praktyką. Przy gospodarstwach rolnych można spotkać klasyczne zbiorniki, w których magazynowane jest paliwo. Dlaczego tak chętnie są nabywane zbiorniki na olej napędowy? Co warto wiedzieć o nich? Odpowiedzi między innymi na pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czemu warto nabyć zbiorniki na olej napędowy?
Nasz artykuł zaczniemy od zalet zbiorników na paliwo. Przede wszystkim nabywając zbiorniki na olej napędowy, zapewniamy sobie wygodę i zaoszczędzamy czas. Mając takie pojemnik, możemy zatankować urządzenie lub pojazd, które jest napędzane olejem napędowym, kiedy tego potrzebujemy. Nie musimy jeździć na stację benzynową. To pierwsza zaleta, jaką oferują zbiorniki na olej napędowy. Co warto wiedzieć jeszcze?
Omawiając zalety, nie sposób nie wspomnieć o minimalizacji kosztów. Jest to możliwe, ponieważ mając zbiornik, możemy nabyć olej w hurtowej ilości, bez uzależniania się od stacji. Oczywiście w lepszej hurtowej cenie. Takie możliwości wynikają z dużej pojemności tego typu pojemników. Na rynku można spotkać produkty o pojemności od 200 do 15 000 litrów.
Jakie przepisy regulują zbiorniki na olej napędowy?
Pojemnik na olej napędowy to unormowany prawnie przedmiot z uwagi na charakter przechowywanej substancji. Najwięcej przepisów reguluje lokalizację samego zbiornika. Musi być oddalony co najmniej o 10 m od nieruchomości mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej i komercyjnej.
W kontekście pozostałych zabudowań i granic działki zbiorniki na olej napędowy muszą być oddalone co najmniej o 5 m. Nie bez znaczenia ma także infrastruktura energetyczna. Zbiorniki na paliwo tego typu muszą być oddalone na przykład 5 m, jeśli linie charakteryzują się napięciem od 1 do 15 Kv.
Dodatkowo, zbiorniki na olej napędowy muszą być postawione na gruncie utwardzonym, wykonanym z niepalnego materiału. Grubość powierzchni musi wynosić co najmniej 5 cm, jednak w praktyce zazwyczaj stosuje się materiały o grubości 30 cm.