Na rynku dostępne jest bardzo dużo różnych modeli pomp ciepła. Jednak zasada pozostaje ta sama – do pracy pompy wykorzystywane są zasoby naturalne i zjawiska fizyczne (termodynamika). Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Skąd wzięło się to przełomowe urządzenie?
Historia pompy ciepła
Wiele osób mylnie uważa, że pompa ciepła jest wynalazkiem, który powstał niedawno – w XXI wieku. Jest to duży błąd, ponieważ jako pierwszy zrobił to francuz Nicolas Carnot w 1824 roku. Właśnie ten naukowiec opublikował i opanował zasadę działania pomp ciepła. Było to wówczas oparte tylko o kilka eksperymentów. Dlatego skonstruowanie prawdziwego urządzenia tego typu zajęło ponad 100 lat i zostały zamontowane w Zurychu. Gdzie urządzenie to służyło do ogrzania ratusza i krytej pływalni. Jednak pierwsza gruntowa pompa ciepła została uruchomiona w 1945 roku w USA. Była wyposażona w sprężarkę o mocy 2kW.
Pompa ciepła – działanie zależne od dolnego źródła
Niewiele osób wie, że działanie pompy ciepła jest zależne od dolnego źródła energii. W nowoczesnych pompach rozróżnia się trzy rodzaje dolnego źródła, czyli wodę, grunt i powietrze. Dlatego pompy ciepła dzielone są na:
- powietrzne – ich zasada działania oparta jest na wentylatorze, który umożliwia przepływ powietrza przez wymiennik. Istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła – monoblok i spilt;
- wodne – działaniem przypomina pompę ciepła gruntową. Woda może być ze zbiornika wodnego lub z dwóch studni;
- gruntowe – ma najstabilniejsze źródło ciepła (grunt ma zawsze temp. powyżej 0°C), dzięki temu urządzenie może działać bezawaryjnie nawet kilkanaście lat. Warto wiedzieć, że jest to jedna z najdroższych rodzajów pomp ciepła.
Pompa ciepła niezależnie od rodzaju jest ekonomicznym i ekologicznym źródłem ciepła, na które obecnie można uzyskać dofinansowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła – działanie, to kliknij.